Jak rozwija się uzależnienie od hazardu?

Hazard przymusowy (patologiczny) znajduje się w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Oznacza powtarzające się działanie pozbawione jasnej i racjonalnej motywacji. Uzależniony nie kontroluje swojego zachowania, lecz odczuwa stały przymus grania. Problem dotyka samego chorego, a także jego rodzinę oraz bliskich. Niejednokrotnie wymaga leczenia odwykowego.

Fazy rozwoju uzależnienia od hazardu

  1. Faza zwycięstw

Osoby znajdujące się na tym etapie grają okazjonalnie. Fantazjują na temat wielkich wygranych, które mogą się zdarzyć, co powoduje jeszcze silniejsze pobudzenie i chęć powtórzenia tego “osiągnięcia”. Pojawia się nieuzasadniony optymizm – osoba żyje w przeświadczeniu, że zawsze będzie wygrywać.

  1. Faza strat

Gracz stawia wysokie zakłady, narażając się na ogromne straty. Coraz częściej ponosi porażki, co wzbudza w nim przymus odegrania się. Zaciąga pożyczki wśród rodziny i znajomych, a w przypadku powodzenia wygrane przeznacza na spłatę długów. Gracz zaczyna kłamać i ukrywać swoje uzależnienie. Nieustannie wierzy, że wkrótce nastąpi “wielka wygrana”.

  1. Faza desperacji

Hazardzista wpada w poczucie winy oraz zmaga się z bolesnym poczuciem bezradności. Separuje się od rodziny i przyjaciół. Jego długi rosną, co może prowadzić do napadów paniki oraz depresji. Zdarza się, że chory traci pracę, a niekiedy presja wierzycieli skłania go ku przestępstwom.

  1. Faza utraty nadziei

Na tym etapie dochodzi do rozpadu rodziny, rozwodu, głębokiej depresji, a nawet myśli i prób samobójczych. Hazardzista może popaść w inne uzależnienia lub trafić do więzienia. To ostatni moment, aby rozpocząć leczenie odwykowe.

Co wpływa na rozwój uzależnienia od hazardu?

Osoby z zaburzeniami samooceny, niskim poczuciem własnej wartości, silnymi stanami pobudzenia pojawiającymi się w niespodziewanym momencie oraz problemami z nawiązywaniem relacji interpersonalnych mają większe szanse, aby popaść w uzależnienie od hazardu. Wizja dużej wygranej to w ich odczuciu szansa na sukces finansowy, udowodnienie swojej wartości czy przełamanie w życiu nudy.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on pinterest
Udostępnij
Ośrodek Leczenia Uzależnień "My Way"
Ośrodek Leczenia Uzależnień "My Way"

Jako wyjątkowa instytucja robimy wszystko, aby pomagać innym. Jako ludzie widzimy w innych człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami, służymy pomocą