Jak rozpoznać objawy narkomanii

Uzależnienie od narkotyków, określane także mianem “narkomani”, to postępująca choroba prowadząca do wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Charakteryzuje się głodem narkotykowym, czyli koniecznością przyjmowania substancji psychoaktywnej. Środki te powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne. Uzależniony odczuwa wewnętrzny przymus zwiększania ich dawek, a przy próbie odstawienia pojawiają się charakterystyczne objawy. Istnieje kilka umownych faz uzależnienia od narkotyków.

Objawy uzależnienia od narkotyków

W klasyfikacji przyjętej przez Światową Organizację Zdrowia WHO przyjęto, że narkomanię rozpoznaje się wówczas, jeżeli w okresie dwunastu miesięcy pojawiły się co najmniej trzy z poniższym objawów:

 • zwiększenie tolerancji na narkotyk wynikające z dostarczania organizmowi coraz większych dawek środków odurzających,
 • nieustanna chęć zażywania substancji psychoaktywnych,
 • problemy z kontrolowaniem częstotliwości oraz ilości przyjmowanego narkotyku,
 • porzucenie dotychczasowych form aktywności publicznej, zawodowej, rodzinnej, ruchowej,
 • niezaprzestanie przyjmowania narkotyku mimo pogarszającego się stanu zdrowia oraz innych trudności związanych z nałogiem, np. rozpad rodziny, utrata pracy, długi,
 • poświęcanie coraz większej ilości czasu na zdobycie środków odurzających bez względu na koszty.

Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych przejawiają tzw. zachowania kompulsywne. Wówczas mogą pojawić się różnego rodzaju paranoje, natręctwa oraz lęki. Często narkomani zapadają na głęboką depresję. W przypadku przedawkowania występują szczególnie niebezpieczne symptomy, takie jak: zapaść sercowo-naczyniowa czy uszkodzenie naczyń mózgowych.

Oznaki wskazujące na przyjmowanie narkotyków

U osób uzależnionych często dochodzi do nagłej zmiany zachowania. Pojawiają się wahania nastroju – nadmierne pobudzenie w kilka chwil przechodzi w apatię, obojętność oraz niechęć do jakiejkolwiek aktywności. Chory porzuca swoje nawyki i zainteresowania. Odsuwa się od dawnych przyjaciół, nawiązując znajomość z ludźmi, których poznał w ostatnim czasie.

Narkomania charakteryzuje się również napadami złości i agresji, chorobliwym kłamaniem, a nawet uciekaniem się do oszustw, kradzieży i innych przestępstw. Osoba uzależniona staje się zamknięta w sobie – żyje we własnym świecie. Odczuwa silną potrzebę izolowania się od otoczenia. Szybko zaczyna zaniedbywać obowiązki zawodowe oraz rodzinne. Dochodzi do zaburzenia funkcjonowania w społeczeństwie.

Zażywane substancje psychoaktywne bezpośrednio wpływają na pracę mózgu. Dlatego zmiana sposobu bycia w przypadku narkomanów wiąże się także ze stopniową utratą kontroli nad swoim postępowaniem. Rozwijają się silne zaburzenia w postaci kłopotów w kontakcie ze światem zewnętrznym, pojawiają się objawy wytwórcze (halucynacje, psychozy) oraz występują reakcje nieadekwatne do sytuacji. Osoba uzależniona nie jest w stanie właściwie zinterpretować bodźców płynących z otoczenia. W zaawansowanym stadium narkoman zachowuje się agresywnie i nieprzewidywalnie.

Narkomania a zmiany w wyglądzie zewnętrznym

Skutki nadużywania narkotyków wpływają także na wygląd zewnętrzny chorego. Typowym objawem nałogu są wahania masy ciała. Substancje odurzające oddziałują bowiem na ośrodek sytości i głodu w mózgu. W efekcie pojawiają się zaburzenia łaknienia, a w tym brak apetytu. Mogą prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu oraz podatności na częste przeziębienia i infekcje.

Objawami wskazującymi na zażywanie narkotyków mogą być również:

 • zaniedbanie w higienie osobistej i sposobie mówienia,
 • charakterystyczny zapach włosów i wydychanego powietrza,
 • nadmierna senność lub bezsenność,
 • męczliwość, drżenie rąk, bóle głowy i żołądka, napady drgawkowe,
 • przekrwienie spojówek, rozszerzone źrenice wolno reagujące na światło, obrzęk powiek,
 • obrzęk śluzówki nosa, zapalenie skóry pod nosem,
 • ślady po wkłuciach dożylnych lub domięśniowych,
 • świąd i pieczenie skóry.

Osoba uzależniona od narkotyków przejawia także zaburzenia równowagi oraz pobudzenie ruchowe. Cera staje się sucha, blada i ziemista. W późniejszym okresie zmienia się nawet wyraz twarzy. Jeśli więc podejrzewamy, że bliska osoba sięga po substancje psychoaktywne, nie można bagatelizować problemu.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on pinterest
Udostępnij
Ośrodek Leczenia Uzależnień "My Way"
Ośrodek Leczenia Uzależnień "My Way"

Jako wyjątkowa instytucja robimy wszystko, aby pomagać innym. Jako ludzie widzimy w innych człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami, służymy pomocą