Jedna z definicji alkoholizmu mówi, że jest to choroba, która polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Jest to spowodowane przymusem o charakterze somatycznym i psychicznym, który nie podlega woli osoby chorej. Uzależnienie psychiczne objawia się potrzebą picia alkoholu dla poprawy samopoczucia, natomiast fizyczne – wzrostem tolerancji na coraz większe dawki oraz występowaniem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego.
Objawy choroby alkoholowej
- Głód alkoholowy, czyli silna i natrętna potrzeba spożywania alkoholu.
- Upośledzona zdolność do kontrolowania przyjmowanych dawek alkoholu.
- Uzależniony spożywa alkohol w celu złagodzenia lub uniknięcia nieprzyjemnych skutków zespołu abstynencyjnego. Subiektywnie odczuwa skuteczność swojego postępowania.
- Zwiększona tolerancja alkoholu – potrzeba spożywania większych dawek dla wywołania oczekiwanego efektu.
- Nasilające się zaniedbywanie alternatywnych do picia zachowań, zainteresowań i przyjemności.
Występowanie objawów abstynencyjnych, takich jak: drżenie mięśni, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, obniżony nastrój, stany lękowe i inne.
Pierwszy etap uzależnienia objawia się piciem towarzyskim i może trwać od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Potem następuje tzw. faza ostrzegawcza, którą sygnalizują: zwiększona tolerancja alkoholowa, częste luki w pamięci czy niespotykane dotąd zachowania. Na etapie trzecim (krytycznym) dochodzi do utraty kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, a codzienne picie staje się nawykiem. W ostatniej fazie chronicznej pojawiają się zmiany w organizmie chorego. Tolerancja alkoholu gwałtownie spada.
Skutki uzależnienia od alkoholu
Fizyczne:
- nadciśnienie tętnicze,
- kardiomiopatia i zaburzenia rytmu pracy serca,
- marskość wątroby,
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- obniżona odporność na zakażenia wirusowe, np. zapalenie płuc.
Społeczne:
- spadek wydajności pracy i pogorszenie relacji ze współpracownikami,
- dysfunkcje w sferze rodziny – choroby o podłożu psychosomatycznym u osób współuzależnionych, zaniedbywanie wychowania i edukacji dzieci, rozwód, separacja,
- problemy finansowe – utrata praw do świadczeń, zadłużenie,
- konflikty z prawem, np. w wyniku prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu,
- bezdomność,
- permanentny stres.