Kto wpada w nałóg? Jakie osoby są najbardziej narażone na uzależnienie?

Nie można jednoznacznie wskazać konkretnych uwarunkowań występowania nałogów. Jest to kwestia indywidualna i zależna od wielu zmiennych. Nikt nie staje się osobą uzależnioną z dnia na dzień. To długotrwały proces, który nierzadko latami pozostaje poza świadomością bliskich. Z pewnością bardziej narażone na popadnięcie w nałóg są dzieci pochodzące z trudnych i patologicznych rodzin, choć i w tym przypadku nie można z góry przesądzić o ich losie. Cechy, które zwykle towarzyszą osobom uzależnionym to przede wszystkim: niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w siebie oraz dziedziczne zaburzenia psychiczne.

Kto najczęściej wpada w uzależnienie?

Wśród najważniejszych czynników, o których wspominają specjaliści, jest dzieciństwo. Wczesne lata życie warunkują całe dorosłe życie. Na tym etapie intensywnie rozwija się układ oksytocyny (hormonu miłości), który odpowiedzialny jest za czerpanie przyjemności z kontaktów towarzyskich oraz niski poziom lęku. Im bardziej jest on zaburzony, tym większe ryzyko nałogu.

Na rozwój uzależnienia ogromny wpływ ma genetyka. Chodzi tutaj głównie o produkcję serotoniny i dopaminy, które uwalniane są przez neurony ośrodkowego układu nerwowego. Odpowiadają za pojawianie się stanu euforii, podekscytowania oraz miłych odczuć po zażyciu alkoholu czy narkotyków. Nieprawidłowe mutacje w obrębie tych genów mogą powodować zachowania niebezpieczne, przybierające nałogową formę.

Z czego wynikają skłonności do uzależnień?

Co sprawia, że niektóre osoby uzależniają się szybciej i łatwiej? Okazuje się, że decydujące znaczenie mają niedojrzałość emocjonalna (używki jako ucieczka od problemów) oraz wybrane cechy osobowościowe, a w tym:

  • poczucie nudy, obojętności i braku sensu życia,
  • skłonności do izolacji społecznej,
  • kierowanie się zasadą przyjemności oraz natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb,
  • trudności w wypełnianiu powierzonych zadań i obowiązków.

Ryzyko popadnięcia w nałóg zwiększa występowanie zaburzeń psychicznych. Wśród osób uzależnionych najczęściej diagnozuje się depresję, schizofrenię, zespół stresu pourazowego czy zaburzenia lękowe. Warto również wspomnieć, że nadużywanie substancji psychoaktywnych jest obecnie związane z łatwą ich dostępnością.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on pinterest
Udostępnij
Ośrodek Leczenia Uzależnień "My Way"
Ośrodek Leczenia Uzależnień "My Way"

Jako wyjątkowa instytucja robimy wszystko, aby pomagać innym. Jako ludzie widzimy w innych człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami, służymy pomocą