Narkomania jest wysoce złożoną jednostką chorobową. Stanowi problem w wymiarze medycznym, społecznym oraz kulturowym. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych powoduje skutki nie tylko natury psychicznej i fizycznej, ale także prawnej. Narkotyki są bowiem w Polsce nielegalne.
Według definicji WHO narkomania objawia się koniecznością przyjmowania leku w sposób ciągły lub okresowy, aby doświadczyć jego wpływu na stan psychiczny lub złagodzić uciążliwe skutki braku leku. Osoba uzależniona od narkotyków wymaga leczenia – podjęcia terapii.
Fazy uzależnienia od narkotyków
- Faza I – Inicjacja i eksperymentowanie. Próbowanie substancji psychoaktywnych i chęć poznania ich działania. Doświadczanie stanu odurzenia. Narkotyki są elementem zabawy używanym podczas spotkać towarzyskich. Dochodzi do zerwania kontaktu z substancją lub przejścia do kolejnej fazy.
- Faza II – Odurzenie wiążę się z przyjemnością. Pojawia się fascynacja stanem, jaki one powodują, czyli uczuciem błogości i radości. Rodzi się przekonanie o pozytywnym wpływie danej substancji na organizm. Dochodzi do nadużywania narkotyków.
- Faza III – Stan uzależnienia od narkotyków. Nieposkromiona chęć nieustannego doświadczania stanu odurzenia. Utrata kontroli nad zażywaniem substancji. Przyjmowanie coraz większych dawek.
- Faza IV – Normalne codzienne funkcjonowanie zależy od przyjęcia substancji psychoaktywnej. Brak wystarczającej dawki prowadzi do cierpienia. Pojawiają się ciężkie objawy zespołu abstynenckiego.
Objawy uzależnienia od narkotyków
W początkowej fazie przyjmowania narkotyków pojawia się nieprzyjemny zapach ubrań i włosów, a także rozszerzone źrenice, zaczerwienione oczy, długotrwały katar oraz ospałość lub nadpobudliwość. Kolejny etap objawia się złymi nastrojami, uczuciem przygnębienia, agresywnością. Dochodzi także do pierwszych przedawkowań. Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych miewają paranoje narkotyczne oraz wybuchy niekontrolowanej wściekłości. Co więcej, patologicznie kłamią oraz nierzadko mają kłopoty z prawem.